26.9.2021 Od Off

Do banky nebo pod matraci

Byly časy, kdy člověk mohl bohatnout jen tím, že přeléval peníze z jedné banky do druhé podle toho, jak vysoké úroky nabízela. O tom si už ale můžeme nechat jen zdát. Dnes i spořicí účty mají úroky na naprostém minimu, případně rovnou nule a výhodnější, ovšem i tak minimální úrok nabízejí například jen novým klientům nebo po dobu pár měsíců, případně jen z nějaké vložené částky. Prostě nic, o co by běžný smrtelník mnoho stál nebo se mu vyplatilo sledovat.
mince centů.jpg
Je obecně známé, že jakmile peníze někde jen tak leží, ztrácí svoji hodnotu. Ukládat potomkovi od narození na knížku měsíčně pár desítek nebo stovek korun je sice záslužné, ale nic moc z toho nebude ve své dospělosti mít. Peníze se musí točit, aby vydělávaly další peníze. Proto je mnohem lepší poradit se s odborníkem, protože kdo z nás se na finančním trhu dobře orientuje a nechat si doporučit nějaký produkt, který bude vložené investice i po malých částkách dlouhodobě zhodnocovat a naše dítko se dočká na hranici dospělosti částky, se kterou si už bude moci něco počít a vložit ji třeba do vzdělání nebo bydlení.  V rámci široké nabídky finančních produktů si může každý vybrat, zda se rozhodne spíše pro konzervativnější spoření nebo bude více riskovat a zvýší tím i případné výnosy. Pro dlouhodobé investování jsou ale všechny fondy poměrně jisté, i když chybička se může vloudit vždy. Je to ale asi nejvhodnější způsob ukládání peněz po malých částkách, abyste z nich nakonec něco měli a mohli sumu použít na přilepšení v důchodu, pořízení bydlení nebo právě pro potomstvo.
bílá pokladnička.jpg
Kdo si může dovolit investovat měsíčně více peněz, tak si může samozřejmě vybírat z dalších možností, jako je například nákup nemovitosti. Tam se mu vložená investice dokonce navrátí dvakrát, pokud ji pronajme a po letech třeba prodá. Ale s pronájmem bývají někdy problémy a člověk musí mí naspořenou nějakou minimální a ne malou částku, kterou do nákupu vloží ze svého.